Żurawie należą do najbardziej charakterystycznych maszyn i pojazdów stosowanych w branży budowlanej. Bez ich pomocy byłoby naprawdę trudno realizować nowoczesne inwestycje, wznosić wysokie budynki czy wykonywać usługi transportu różnego rodzaju ładunków na pewną wysokość. W krajobrazie miast żurawie wieżowe zadomowiły się już dawno temu, a od kilku lat coraz pewniej w branży radzą sobie mobilne żurawie wieżowe, które są coraz chętniej wynajmowane przez klientów firm z branży usług dźwigowych. Dziś chcielibyśmy odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie: co wybrać – tradycyjnego żurawia budowlanego czy mobilny żuraw wieżowy? Zapraszamy do lektury!

Tradycyjny żuraw wieżowy

To stacjonarny żuraw budowlany, który składa się z kratowanej wieży, na szczycie której osadzona jest kabina operatora, ramienia wysięgnika zakończonego hakiem żurawia, przeciwwag oraz kotew fundamentowych. Dzięki zastosowaniu kotew żuraw osadzany jest w miejscu realizacji usługi na dłuższy czas, jego lokalizacja nie zmienia się. Ruch żurawia odbywa się za pomocą ramienia z hakiem, które przenosi różnego rodzaju ładunki, np. ciężkie maszyny i narzędzia budowlane, elementy konstrukcyjne, materiały budowlane itp.

Żuraw wieżowy dociera na miejsce realizacji usług w złożonej formie. Jego elementy transportowane są za pomocą samochodów ciężarowych. Aby poskładać poszczególne elementy i złożyć z nich wielkiego żurawia wieżowego – potrzebna jest pomoc samojezdnych dźwigów, które w ciągu 1-2 dni przygotują tradycyjnego żurawia do pracy. Niezbędna jest również pomoc pracowników, którzy zadbają o odpowiednie zabezpieczenie i scalenie poszczególnych elementów składowych żurawia, kierowcy samochodów transportujących części żurawia, a także sam operator.

Oczywiście po zakończonej pracy żurawia wieżowego, która może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy, kolosa trzeba rozebrać, a jego elementy ułożyć na samochodach ciężarowych. Do tego również potrzebny będzie dźwig samochodowy.

Tradycyjne żurawie wieżowe są wykorzystywane na dużych placach budowlanych, głównie w dużych miastach, przy budowie obiektów sportowych, osiedli mieszkaniowych, biurowców.

Bardzo ważne: żuraw wieżowy stacjonarny wymaga zgłoszenia do UDT przed rozpoczęciem prac.

Wysokość podnoszenia może dochodzić do 100 metrów.

Mobilny żuraw wieżowy

To połączenie najlepszych cech żurawia wieżowego stacjonarnego i dźwigów samochodowych. Kratownica żurawia osadzona jest na podwoziu samochodowym, dzięki czemu żuraw może się przemieszczać i zmieniać swoją lokalizację nawet kilka razy w ciągu dnia. Dzięki temu żuraw może wykonać kilka zleceń w ciągu dnia – a to bardzo dobra wiadomość dla firm, które oferują wynajem tego typu pojazdów.

Mobilne żurawie wieżowe nie potrzebują dodatkowych pojazdów do transportu – wszystkie elementy są przewożone na podwoziu samochodowym danego żurawia.

Rozstawienie mobilnego żurawia wieżowego SPIERINGS zajmuje 20-30 minut w zależności od modelu! Oznacza to, że ten typ żurawi jest błyskawicznie gotowy do pracy, a po jej zakończeniu złożenie żurawia zajmuje podobną ilość czasu. Przygotowaniem mobilnego żurawia wieżowego do pracy zajmuje się jeden pracownik – kierowca i operator w jednej osobie, który za pomocą jednego kliknięcia w guzik pilota – może rozstawić i złożyć pojazd.

Mobilny żuraw wieżowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie opłaca się lub nie ma miejsca na to, aby rozstawić stacjonarny żuraw wieżowy. Dla nowoczesnych SPIERINGSów ciasne uliczki czy gęsta zabudowa dużych miast to żadna trudność – nie potrzebują one wiele miejsca, są zwrotne, ramię żurawia może pracować pod kątem 30 stopni, a więc może on swobodnie omijać różnego rodzaju przeszkody.

Żurawie mobilne wieżowe są ekonomicznym rozwiązaniem, mogą być zasilane napięciem trójfazowym 400 V.

W naszej firmie dostępne są mobilne żurawie wieżowe o maksymalnej wysokości roboczej 60 metrów.

Tradycyjne żurawie budowlane vs mobilne żurawie wieżowe

Najważniejsze cechy żurawi budowlanych i mobilnych żurawi wieżowych zebraliśmy w tabeli, która znacząco ułatwia porównanie i dokonanie wyboru.

Tradycyjny żuraw wieżowyMobilny żuraw wieżowy
Stacjonarny, nie może samodzielnie zmieniać lokalizacji i rozstawiany jest na placu budowy na dłuższy czas, nawet kilka miesięcyRuchomy, może się samodzielnie przemieszczać i zmieniać lokalizację nawet kilka razy w ciągu doby
Montaż żurawia wieżowego może zająć nawet 2 dni, o ile wszystko przebiega sprawniePrzygotowanie żurawia do pracy zajmuje około 30 minut!
Do rozstawienia żurawia wieżowego niezbędna jest pomoc żurawia samochodowego oraz kilku pracowników, np. do scalania elementów kratownicy. Złożenie żurawia wieżowego po skończonej pracy również wymaga pomocy żurawia samochodowegoDo rozstawienia żurawia mobilnego wieżowego potrzebny jest wyłącznie jeden pracownik – kierowca i operator w jednym, który korzystając z pilota – rozstawi żurawia lub złoży go po skończonej pracy w ciągu maksymalnie 30 minut
Obsługa realizowana jest z poziomu kabiny operatora osadzonej na szczycie żurawiaObsługa może być realizowana z poziomu kabiny, która może być osadzona na szczycie lub w połowie wieży żurawia, możliwe jest również sterowanie zdalne za pomocą pilota!
Niezbędne są samochody ciężarowe do transportu kraty żurawia oraz jego przeciwwag i kabinyMobilny żuraw wieżowy sam transportuje wszystkie elementy, również przeciwwagi – na podwoziu samochodowym
Nie zawsze da się je zastosować w centrum miasta, w ciasnych ulicach. Nie da się ich wykorzystać na małych placach budowy, na których nie ma miejsca na osadzenie stacjonarnego żurawia wieżowegoMobilny żuraw wieżowy idealnie sprawdza się w centrum miasta, w ciasnych uliczkach, na małych placach budowlanych, w trudno dostępnym terenie
Są droższym rozwiązaniem niż mobilny żuraw wieżowyEkonomiczne rozwiązanie chociażby z uwagi na to, że mogą zasilane napięciem trójfazowym 400 V, co obniża koszty ich wynajmu
Po zakończonej pracy w danym dniu – nie ma możliwości wykonania usługi w innej lokalizacjiPo zakończonej pracy w danym dniu – może zmienić lokalizację i wykonać kolejne zlecenie

Po przeanalizowaniu informacji zawartych w tabeli z łatwością można stwierdzić, że obecnie mobilne żurawie wieżowe są rozsądniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla klienta, jak również dla firm, które oferują swoim zleceniodawcom wynajem żurawi i usługi dźwigowe.

Mobilne żurawie wieżowe – wynajmij już dziś!

Mobilne żurawie wieżowe są coraz częściej wybierane przez klientów firm oferujących wynajem dźwigów i żurawi. W naszej firmie ponad połowa prac realizowanych za pomocą żurawi to zlecenia realizowane SPIERINGSami, czyli najlepszymi mobilnymi dźwigami wieżowymi. Sprawdzają się one znakomicie, zapewniają przystępne ceny dla klientów, a naszej firmie pozwalają na zrealizowanie nawet kilku zleceń w ciągu doby.

Mobilne żurawie wieżowe są wybierane przez klientów, którzy zlecają nam usługi związane z transportem ładunków do 3 ton, a promień pracy żurawia wynosi do 60 metrów. Można śmiało oszacować, że to około 80% wszystkich usług dźwigowych!

Wynajem mobilnych żurawi wieżowych w Łodzi, Lublinie, Radomiu i okolicach

Wynajem nowoczesnych żurawi wieżowych samochodowych realizujemy w Łodzi, Lublinie, Radomiu, Warszawie i okolicznych miejscowościach. Jesteśmy także gotowi do realizowania zleceń dla klientów z całej Polski – w przypadku dłuższej współpracy.

Nasza flota żurawi samochodowych wieżowych to kilka różnych modeli marki SPIERINGS, która jeszcze nigdy nas nie zawiodła i nie bez przyczyny uznawana jest za lidera wśród producentów żurawi samojezdnych.

Zapraszamy do kontaktu i ustalenia szczegółów współpracy już teraz!