Podnośniki koszowe są urządzeniami, bez których coraz częściej nie można wyobrazić sobie wykonania większości prac na wysokościach, w tym przemysłowych czy budowlanych. Odpowiednio dobrany sprzęt to gwarancja nie tylko właściwie wykonanych prac, ale także bezpieczeństwo pracowników oraz efektywność i szybkość wykonywanych zadań.

Za pomocą podnośnika koszowego możliwe jest wykonanie prac z poziomu wysokości powierzchni roboczej kosza. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu urządzeń, których specyfikacja techniczna dopasowana jest do wykonywania konkretnych zadań. Co więcej, podesty ruchome podlegają dozorowi technicznemu. Ich obsługa wymaga posiadania odpowiednich uprawnień operatora, które zdobywa się na drodze egzaminu państwowego.

Dzisiaj odpowiadamy o zastosowaniu oraz przeznaczeniu tego maszyn, a także wyjaśniamy, dlaczego wynajem podnośnika koszowego jest korzystnym rozwiązaniem.

Podnośniki koszowe – co to za maszyny?

Podnośniki są urządzeniami dźwignicowymi z grupy ruchomych podestów przejezdnych. Nazywane są również zwyżką koszową lub wysięgnikiem koszowym. Za ich główną część roboczą uznawane jest ruchome ramię, które zakończone jest koszem. Czasami może być to platforma. Są to maszyny napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Dodatkowe zasilanie z akumulatora zapewnia możliwość przemieszczania się w górę i w dół oraz w poziomie podczas robót.

Obsługa podnośników wymaga posiadania przez operatora odpowiednich uprawnień, a także znajomości i przestrzegania zasad BHP. Konieczne jest zdobycie ich na drodze egzaminu państwowego.

Rozwiązanie to uznawane jest za wygodną i bezpieczną alternatywę dla rusztowań oraz drabin. Ich atutem jest zasięg na dużą wysokość, zapewnienie komfortu pracy oraz większa mobilność. Ponadto na ich rozkładanie nie trzeba poświęcać wiele czasu. Co więcej, w żaden sposób nie ograniczają ruchów pracowników. W zależności od wielkości kosza oraz udźwigu podnośnika możliwe jest pomieszczenie 2-3 osób wraz z narzędziami.

Podnośnik koszowy – rodzaje

Dzięki dużej wszechstronności i uniwersalności podnośniki cieszą się coraz większą popularnością wśród wielu branż. Można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Wpływa to na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo pracy na wysokościach. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu maszyn.

 • Podnośniki przegubowe odznaczają się dużym zasięgiem roboczym, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie manewrów w szerokim zakresie. Najczęściej wykorzystywane są w miejscach o utrudnionym dostępie. Zaletą podnośnika przegubowego jest to, że nie musi być ustawiony bezpośrednio pod miejscem pracy. W tym przypadku ramię jest zbudowane z kilku segmentów, które są ze sobą połączone przegubami.
 • Podnośniki teleskopowe (przegubowe) występują w wersji jedno-, dwu- lub wieloczłonowej. Konstrukcja maszyny zakłada, że człony wsuwają i wysuwają się jeden z drugiego. Po złożeniu sprzęt zajmuje niewielką przestrzeń, stając się w pełni kompaktowym. W tym przypadku koniecznie jest ustawienie maszyny bezpośrednio pod miejscem pracy.
 • Podnośniki nożycowe składają się z mechanizmu opierającego się na krzyżujących się ze sobą ramionach. Podczas prostowania unoszą one kosz. Tego typu konstrukcja uznawana jest za niezwykle stabilną. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na miejsce podnośniki tego typu chętnie wykorzystywane są we wnętrzach budynków.
 • Podnośniki mogą być samojezdne lub też montowane na samochodach (przyczepach). Są to maszyny, które mogą poruszać się samodzielnie i są dopuszczone do ruchu drogowego. Najczęściej przemieszczają się po powierzchniach gładkich, jednak w przypadku trudnych terenów możliwe jest zastosowanie maszyn z napędem 4×4 oraz z oponami terenowymi. Ponadto niektórzy producenci wypuścili na rynek modele na gąsienicach.

Podnośnik koszowy – przeznaczenie

Podnośniki koszowe wykorzystywane są do pracy na wysokościach oraz przemieszczania osób na stanowiska robocze. Sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy do miejsca pracy trudno dostać się za pomocą rusztowania czy drabiny. Poszczególne modele różnią się nie tylko rodzajem, ale także udźwigiem czy też zasięgiem wysięgnika.

Podnośniki koszowe można spotkać podczas prac związanych z montażem oraz konserwacją instalacji elektrycznych, a także wentylacyjnych. Ponadto są nieodłącznym elementem wielu zadań wykonywanych przez firmy budowlane, wykończeniowe, dekarskie i blacharskie. Podczas prac budowlanych często wykorzystywane są w połączeniu z dźwigami. Zadaniem dźwigów jest podnoszenie elementów konstrukcyjnych, natomiast pracownicy z kosza podnośnika w bezpieczny sposób mogą zainstalować dany element. Pozwala to na szybsze i bezpieczniejsze wykonywanie prac. Podnośniki koszowe samodzielnie wykorzystywane są na placach budowy do lżejszych prac, zazwyczaj wykończeniowych i malarskich.

Z ich pomocą można bezpiecznie wyczyścić lub pomalować elewację budynku. Wykorzystywane są podczas mycia okien na dużych wysokościach, montażu rynien, zakładania dekoracji świątecznych oraz usuwania nawisów śnieżnych i odśnieżania dachów. To ostatnie jest prawnym obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości. Oprócz usunięcia zaległej pokrywy śnieżnej konieczne jest usuwanie warstw lodu, skuwanie sopli zwisających z rynien, parapetów, daszków oraz gzymsów. Takie zadania wykonywane zimą są szczególnie niebezpieczne z uwagi na śliskie, oblodzone powierzchnie. W takich warunkach zdecydowanie łatwiej o wypadek groźny dla zdrowia i życia. Natomiast zastosowanie podnośnika z koszem zapewnia bezpieczeństwo pracownikom na wysokości, a także przyspiesza wykonywanie prac. Niedopełnienie obowiązku usunięcia śniegu i logu z dachów może grozić ukaraniem mandatem, a także stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Coraz częściej podnośniki koszowe stanowią nieodłączny element prac dotyczących instalacji reklam wielkoformatowych (popularne billboardy i neony reklamowe) oraz wznoszenia konstrukcji stalowych. Można je również spotkać podczas prac konserwacyjnych latarni i sygnalizacji świetlnej, a także podczas instalacji anten telewizyjnych czy radiowych. Są nieocenione podczas renowacji budynków.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podnośniki mogą być wykorzystywane podczas wykonywania prac artystycznych na ścianach budynków (np. malowanie murali). Artyści mogą wówczas skorzystać z wygodnej i bezpiecznej platformy roboczej podczas prac. Znalazły również zastosowanie w sadownictwie oraz w parkach miejskich m.in. podczas obcinania gałęzi drzew.

Jak jeszcze można wykorzystać podnośnik koszowy?

Stosuje się go również podczas wycinki drzew w miejscach, w których zagrażają one bezpieczeństwu np. w sąsiedztwie zabudowań. Dzięki podnośnikowi możliwe jest wycinanie sekcyjne, czyli stopniowe usuwanie części drzew, zaczynając od ich najwyższej partii. Zadrzewienia można usunąć nawet w miejscach trudnodostępnych, w centrach miast. Ma to również zastosowanie w przypadku chorych, suchych drzew lub też nazbyt rozłożystych.

Coraz powszechniej podnośniki koszowe wykorzystywane są w pracy straży pożarnej podczas ratowania osób poszkodowanych z pożarów. Ułatwiają szybkie dotarcie do nich oraz bezpieczne sprowadzenie ich na ziemię.

Bez dwóch zdań za pomocą podnośników koszowych można bezpiecznie wykonać zadania wymagające działania na wysokości. Wykorzystywane są zarówno przez służby miejskie, jak i firmy usługowe, a także inwestorów indywidualnych. Mowa tu m.in. o osobach budujących lub remontujących dom, a także planujących usunięcie drzew na swoich posesjach.

W jakich branżach może znaleźć zastosowanie podnośnik koszowy?

Jak więc można się zorientować, branż, w których wykorzystywane są podnośniki, jest dużo. Z ich pomocą można wykonać praktycznie wszystkie prace na wysokościach. Wśród firm, które najczęściej korzystają z usług podnośników, można wymienić te działające w następujących sektorach:

 • budownictwo,
 • energetyka,
 • rafinerie i hutnictwo (np. montaż rurociągów, kotłów, kominów oraz innych urządzeń),
 • branża klimatyzacyjna (montaż klimatyzatorów na zewnątrz budynków),
 • montaż monitoringu na zewnątrz budynków,
 • inżynieria lotnicza i mostowa,
 • branża reklamowa,
 • branża eventowa (eventy w terenie),
 • wykonywanie dekoracji dla miast (okolicznościowe, świąteczne),
 • stawianie konstrukcji stalowych,
 • mycie okien,
 • stacje paliw (do mycia tablic m.in. z informacjami o cenach paliw),
 • oklejanie szyb na wysokości,
 • usługi wysokościowe (np. czyszczenie rynien),
 • fotografia (do wykonywania zdjęć z wysokości, np. gdy nie można wykorzystać drona),
 • produkcja filmowa (produkcje w plenerze oraz transmisje live),
 • służby miejskie (m.in. montaż i konserwacja oświetlenia ulicznego),
 • straż pożarna (m.in. podczas prowadzonych akcji ratunkowych).

Podnośniki koszowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są rusztowania czy drabiny. Jest to jednak bezpieczniejszy sposób na wykonanie powierzonych pracownikowi zadań, co także pozwala na szybszą i sprawniejszą realizację działań. Za pomocą jednego podnośnika można wykonać kilka zleceń w ciągu jednego dnia.

Wynajem podnośnika koszowego – dlaczego warto?

Zakup podnośnika to duży wydatek. Nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na taką inwestycję. Wiele z nich również wykorzystuje tego typu maszyny sporadycznie, więc opłacalność takiego zakupu jest bardzo niewielka. Lepiej zdecydować się na profesjonalny wynajem podnośnika koszowego – krótkoterminowy lub długoterminowy.

Nasze wypożyczanie profesjonalnego sprzętu budowlanego znajdują się w dużych miastach na terenie Polski (m.in. Radom, Lublin, Łódź). Chętnie udostępnimy nasze podnośniki koszowe do prac, które chcesz wykonać.

Atutem tego typu rozwiązań jest łatwość obsługi, a także bezpieczeństwo i wygoda pracy pracowników. Z ich pomocą można wykonać przeróżne zadania na wysokościach bez konieczności używania rusztowań czy też drabin. Dużą uniwersalność zapewnia możliwość zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Doskonale sprawdzą się na każdym podłożu, w tym na nierównym czy niestabilnym gruncie. Zróżnicowana konstrukcja oraz udźwig maszyn sprawia, że każda firma znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Wadą jest cena maszyn, dlatego też bardziej opłacalny dla większości jest wynajem podnośnika koszowego. To doskonała alternatywa dla zakupu własnego sprzętu czy też leasingu. Z reguły wynajem podnośnika koszowego obejmuje również wynajem wykwalifikowanego operatora, który ma uprawnienia do obsługi danego rodzaju maszyny. Pozwala to na sprawne wykonanie pracy bez konieczności wymagania od pracowników umiejętności obsługi podnośników.

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę, która oferuje wynajem podnośnika koszowego?

Wybierając firmę, która oferuje wynajem podnośników koszowych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie. Doświadczone, profesjonalne firmy są w stanie realizować usługi na najwyższym poziomie, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie błędów podczas prac oraz zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. To również gwarancja terminowej realizacji zlecenia. Na korzyść wynajmującej firmy przemawia także duża flota podnośników oraz innych tego typu maszyn. Wówczas możliwe jest wybranie odpowiedniego sprzętu do potrzeb i konkretnej sytuacji.

Profesjonalne firmy oferujące wynajem podnośnika koszowego zatrudniają także wykwalifikowanych operatorów. Obsługa tego typu maszyn wymaga bowiem posiadania uprawnień UDT. W tym celu koniecznie jest zdanie egzaminu państwowego.

Podsumowując, najtańszym i najbardziej opłacalnym dla większości firm rozwiązaniem jest wynajem podnośnika koszowego. W zależności od potrzeb można zdecydować się na wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy. W przypadku sporadycznego korzystania z tego typu maszyn ich zakup jest wręcz nieopłacalny. Nowoczesny podnośnik koszowy pozwala na wykonanie szeregu zadań, co znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy pracowników, a także umożliwia szybsze i sprawniejsze wykonanie mniej lub bardziej skomplikowanych działań.

Podnośnik koszowy – wynajem: Łódź, Radom i Lublin

Potrzebny podnośnik koszowy? Można go wynająć w naszej firmie! Z wielką przyjemnością zapewniamy naszym klientom najnowocześniejsze podnośniki koszowe wiodących producentów. Każdy nasz podnośnik z koszem osobowym można wynająć w Łodzi, Radomiu, Lublinie i okolicach.

Nasze podnośniki koszowe wynajmujemy wraz z profesjonalną obsługą operatorską. W naszej firmie zatrudniamy doświadczonych operatorów, którzy posługują się podnośnikiem koszowym z podobną precyzją, jak chirurg skalpelem. Z nami zlecone usługi podnośnikowe przebiegają na najlepszym poziomie, bezpiecznie i terminowo!

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu o wynajmie i zastosowaniu ładowarki kołowej, która jest urządzeniem niezwykle uniwersalnym i kompaktowym. Jesteśmy gotowi do pracy!