W wielu branżach, zwłaszcza w branży budowlanej, trudno jest wyobrazić sobie przeprowadzenie niektórych robót bez sprzętu HDS. To dzięki niemu możliwe jest wykonanie wielu zadań oraz usprawnienie działań na placach budowy – i nie tylko. Samochody z HDS to nowoczesne hydrauliczne dźwigi o dużym udźwigu. Stanowią połączenie mobilności (łatwości przemieszczania się) oraz uniwersalności (możliwości wykorzystania w wielu różnych pracach).

Czym dokładnie jest HDS? Jakie ma zastosowania i kiedy jego użycie jest wręcz niezbędne? Czy opłaca się wynajem HDS? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, a także do podejmowania współpracy z naszą firmą.

Czym jest HDS?

HDS to hydrauliczny dźwig samochodowy. System ten opiera się na zainstalowaniu samobieżnego dźwigu bezpośrednio na samochodzie ciężarowym. Sprzęt nazywany jest także żurawiem przeładunkowym. Inaczej mówiąc, to samobieżne urządzenia, służące do załadunku i rozładunku, które są przytwierdzone do samochodu ciężarowego.

Z uwagi na szerokie zastosowanie w usługach transportowo-rozładunkowych zyskały ogromną popularność w branżach związanych m.in. z budownictwem oraz transportem ciężkim. Sprzęt tego typu umożliwia operatorowi samodzielny załadunek oraz rozładunek samochodu ciężarowego, a także wykonanie niektórych prac remontowo-budowlanych.

Transport HDS wykorzystuje urządzenia dźwigowe zamontowane na samochodzie ciężarowym zarówno za kabiną kierowcy pojazdu, jak i w tylnej części wozu lub też po jednej z jego stron. Urządzenie może być wyposażone w klasyczny hak lub też chwytak, który umożliwi sprawny załadunek, rozładunek i transport ładunków m.in. mających nietypowe gabaryty. Dźwig z reguły ma możliwość obracania się, dzięki czemu wykonywanie poszczególnych działań załadunkowych i rozładunkowych jest proste. Jest napędzany pompą hydrauliczną, która zasilana jest przy pomocy silnika pojazdu.

Udźwig standardowego HDS-u to ok. 2,5-16 ton. W zależności od modelu jego ramię może mieć różny promień pracy – najczęściej do 25 metrów.

Pojazdy HDS stabilizowane są za pomocą specjalnych wysuwanych podpór bocznych. Zapewniają one utrzymanie odpowiedniej pozycji, co ma szczególne znaczenie w przypadku powstających i oddziałujących przeciążeń. Największą zaletą tego typu rozwiązań jest duży udźwig, co pozwala na przetransportowanie ładunku o znacznych wymiarach i dużej masie. Atutem jest także możliwość szybkiego przemieszczania się po drogach. W przypadku transportu ciężkiego ma to szczególne znaczenie i eliminuje wiele problemów.

Z uwagi na to, że transport HDS otwiera mnóstwo możliwości, został doceniony w wielu gałęziach gospodarki na całym świecie. Urządzenia tego typu sprawdzają się jednak nie tylko w transporcie, ale także w pracach, które są przeprowadzane na miejscu. Tak duży uniwersalizm przekłada się na efektywność wykonywanych działań. To niezwykle praktyczny rodzaj pojazdu. Do jego obsługi konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich uprawnień – ale o tym w dalszej części tekstu.

Rodzaje dźwigów HDS

Kilkanaście lat temu najprostszym modelem samochodu HDS był STAR. To jeden z najpopularniejszych pojazdów ciężarowych, do którego montowany był hydrauliczny dźwig samochodowy. Obecnie jednak tego typu sprzętów jest znacznie więcej.

Wyróżnia się kilka rodzajów dźwigów HDS, dzięki którym wykonywanie prac transportowych i wysokościowych jest zdecydowanie prostsze. Oto kilka przykładów:

 • dźwig ze specjalnymi chwytakami, które doskonale sprawdzą się m.in. w leśnictwie (podczas wycinki drzew),
 • dźwig samochodowy zamontowany za siedzeniem kierowcy znajduje zastosowanie m.in. w firmach transportowych,
 • HDS na podwoziu pojazdu wykorzystywany jest m.in. podczas ogólnych prac wysokościowych wykonywanych w pionie i w poziomie,
 • dźwig zamontowany za siedzeniem kierowcy wyposażony dodatkowo w skrzynię ładunkową.

Dźwigi HDS dzielone są ze względu na rodzaj zastosowanego podwozia, maksymalny udźwig, zasięg, a także osprzęt wykorzystany do dźwigania.

Wynajem HDS – zastosowanie

Wynajem HDS – z uwagi na ogromny obszar zastosowań warto się na niego zdecydować. Pojazdy tego typu wykorzystywane są w miejscach, które są trudno dostępne dla klasycznych żurawi wieżowych oraz innych sprzętów. Transport HDS wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie, ale także przemyśle maszynowym, elektromaszynowym czy drzewnym.

HDS znalazł zastosowanie w hurtowniach oraz składach budowlanych. Duża wytrzymałość oraz uniwersalność działań sprawiają, że sprzęt może każdego dnia przenosić wiele ton ładunków i innych materiałów.

Niektóre modele posiadają możliwość zastosowania dodatkowych przystawek, uchwytów i innych akcesoriów, co zwiększa możliwość ich zastosowania. Jednym z klasycznych rozwiązań jest samowyładowawczy wywrot, który zapewnia bardzo szybki rozładunek. Innym zastosowaniem jest dołączenie do ramienia hydraulicznego łyżki z zębami – wówczas sprzęt zostaje przekształcony w koparkę. Pozwoli ona na wykonanie podstawowych prac, które wymagają takiego osprzętu.

Istnieje również możliwość zastosowania podnośnika koszowego. Takie rozwiązanie z kolei sprawdzi się podczas naprawy oświetlenia, montażu banerów reklamowych czy przycinania gałęzi. Niektóre HDS-y zamiast kół mają gąsienice. Dzięki temu mogą one poruszać się po trudnym, nieutwardzonym i nierównym terenie.

W ramach wynajmu HDS realizowany jest m.in. transport:

 • kontenerów biurowych, magazynowych, socjalnych, sanitarnych i morskich,
 • baraków,
 • maszyn i urządzeń (np. walców, koparek, układarek asfaltu),
 • materiałów budowlanych, drewna, stali długiej, studni, kręgów betonowych, kamieni oraz płyt kamiennych,
 • konstrukcji drewnianych i stalowych,
 • szalunków i rusztowań,
 • płyt drogowych,
 • szkła,
 • stróżówek,
 • kiosków,
 • agregatów,
 • elementów więźby dachowej,
 • przedmiotów o dużej wadze i gabarytach,
 • a także transport nietypowych ładunków.

Samochody HDS wykorzystywane są przede wszystkim do przewożenia różnego typu elementów. Dźwig umieszczony z tyłu pojazdu umożliwia sprawne załadowanie i rozładowanie ładunku.

Ponadto tego typu pojazdy używane są przez samorządy. Sprawdzają się podczas takich zastosowań jak wywóz śmieci. Wykorzystywane są również przez straż pożarną, pomoc drogową czy do uprzątania dróg ze zwalonych drzew po silnej wichurze.

Warto zwrócić uwagę na to, że pojazd wyposażony w HDS przeznaczony jest do załadunku i rozładunku przewożonych towarów oraz maszyn. Dzięki temu cały proces transportu odbywa się przy pomocy jednego samochodu – od załadunku, przez transport, po rozładunek. Zbędne jest więc stosowania dodatkowych sprzętów, w tym m.in. dźwigów czy wózków widłowych. Atutem jest także możliwość transportowania długich elementów bez konieczności ich cięcia.

Pojazdy z HDS-em wykorzystywane są nie tylko do prac transportowych, ale również wykonywania usług stacjonarnych, do których niezbędne jest wykorzystanie dźwigu. Mowa tu o podnoszeniu materiałów na wysokość (np. na dach). Wpływa to na przyspieszenie i uproszczenie prac budowlanych.

Ponadto samochody z HDS spotykane są przy realizacji prac montażowych na wysokościach (m.in. montaż elementów konstrukcyjnych czy reklamowych). Niektóre modele świetnie sprawdzają się w przemyśle leśnym do przenoszenia ściętych elementów drzew na naczepy samochodowe.

Z usług wynajmu HDS korzystają również klienci indywidualni. Z pomocą tego typu pojazdu można przetransportować betonowe szambo czy studnię na miejsce docelowego montażu. Świetnie sprawdzi się również do uprzątania terenu z pozostałości gruzu i innych odpadów typowo remontowych.

Transport HDS – zalety

Wynajem HDS pozwala na indywidualne dopasowanie środka transportu do konkretnych potrzeb. Firmy, które oferują usługi z tego zakresu, zapewniają kompleksową realizację zadania w całości – planowanie, załadowanie, rozładunek – bez konieczności angażowania dodatkowych osób w cały proces. Wpływa to na minimalizowanie kosztów oraz zwiększenie efektywności wykonywania działań.

Najczęściej pojazdy HDS przystosowane są do przemieszczania się po trudnym, nieutwardzonym terenie. Ponadto zamontowane na samochodach żurawie często mają możliwość zamontowania przedłużenia ramion. Pozwala to na transportowanie ładunku na dalsze dystanse lub też wysokości.

W przypadku sterowania urządzeniami dźwigowymi drogą radiową możliwa jest łatwiejsza obsługa i precyzyjniejsze wykonywanie zadań. Ma to zastosowanie w nietypowych pracach, np. umieszczenia ładunku za ścianą.

HDS-y doskonale sprawdzają się w miejscach o ograniczonej przestrzeni np. na placach budowy.

Transport HDS a uprawnienia

Operatorem pojazdu z HDS-em może być wyłącznie osoba o odpowiednich kwalifikacjach i uprawnieniach. Kierowca powinien posiadać prawo jazdy kategorii C, mieć ważne badania lekarskie, które uprawniają go do prowadzenia tego typu pojazdy oraz odbyć kurs i zdać egzamin państwowy, który uprawnia do kierowania HDS-ami. Operator powinien zatem posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne od Urzędu Dozoru Technicznego.

Prowadzenie tego typu pojazdu nie należy do zadań łatwych, dlatego też nikt bez odpowiedniego przeszkolenia oraz umiejętności nie powinien podejmować się jego obsługi. Praca powinna być wykonywana zgodnie z zasadami i regułami BHP. Istotna jest także umiejętność dopasowywania wagi transportowanego towaru do gabarytów i możliwości konkretnego modelu pojazdu. Zbyt ciężki ładunek może sprawić, że samochód się wywróci. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa są naprawdę niezwykle istotne.

Wynajem HDS – dlaczego warto?

Zakup pojazdu z HDS-em jest stosunkowo dużym wydatkiem. Nie wszystkie firmy stać na taką inwestycję. Większość podmiotów wykorzystuje tego typu samochody wyłącznie sporadycznie, dlatego też opłacalność takiego zakupu budzi zastrzeżenia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem HDS – krótkoterminowy lub długoterminowy.

Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość obsługi przez wykwalifikowanego operatora, bezpieczeństwo oraz komfort pracy. HDS-y pozwalają na wykonanie zróżnicowanych zadań bez konieczności angażowania innych sprzętów. To duża uniwersalność, którą można wykorzystać w wielu sytuacjach. Atutem jest także możliwość zastosowania dodatkowego osprzętu, który zwiększa pole zastosowań.

Istotną wadą tego typu maszyn jest jednak ich cena. Dlatego też dla większości podmiotów bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wynajem HDS. To świetna alternatywa dla zakupu sprzętu, a także jego leasingu. Zazwyczaj wynajem obejmuje wynajem wykwalifikowanego operatora, który posiada odpowiednie uprawnienia do obsługi tego typu maszyn. To gwarancja sprawnego wykonania zadań bez konieczności angażowania dodatkowych pracowników.

Wybór firmy oferującej wynajem HDS-ów – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru firmy, która ma w swej ofercie wynajem HDS, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Profesjonalne firmy realizują swoje usługi na najwyższym poziomie. Daje to gwarancję wysokiej jakości, a także wyeliminowanie ewentualnych błędów podczas prac. Bezpośrednio przekłada się to na bezpieczeństwo pracowników. To także zapewnienie terminowej realizacji zadań. Na korzyść firmy przemawia również duża flota profesjonalnego sprzętu. Pozwala to na dobranie maszyn do potrzeb i sytuacji.

Profesjonale firmy wynajmujące sprzęt, zatrudniają wykwalifikowanych operatorów z uprawnieniami UDT. Jest to niezbędne do bezpiecznego i sprawnego wykonania zadań.

Transport HDS sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach, w których ogromną rolę odgrywa czas, ciężar oraz gabaryty przewożonego ładunku. Rozwiązanie to najczęściej wykorzystywane jest na dużych placach budowy, gdzie codziennością jest transport dużych i ciężkich towarów. Pojazdy z HDS-em w wielu sytuacjach uznawane są za sprzęt bardziej uniwersalny niż standardowy dźwig. Wszystko jednak zależy od indywidualnej sytuacji oraz potrzeb.

Transport HDS w Łodzi, Radomiu, Lublinie i okolicach

Doskonale wiemy jak ważne jest powierzenie realizacji transportu HDS doświadczonej i profesjonalnej firmie. Naszym klientom oferujemy usługi transportowe realizowane najlepszymi HDS-ami dostępnymi w Polsce. Do realizacji usług transportu HDS oddelegowujemy samochód HDS Palfinger, który charakteryzuje się mocą udźwigu do 7 ton.

Usługi transportu HDS realizujemy dla naszych klientów z Łodzi, Radomia, Lublina i okolic. Jesteśmy gotowi do pracy długo i krótkoterminowo. Z przyjemnością służymy pomocą klientom indywidualnym i firmom.

Aby skorzystać z transportu HDS realizowanego przez naszą firmę – wystarczy się z nami skontaktować i ustalić wszystkie szczegóły.

Zapraszamy do współpracy!